letonia wikipedia shqip

[4] Perfundoi me Deklaraten e Restaurimit te Pavaresise te Republikes se Letonise me 4 maj 1990, dhe duke restauruar de facto pavaresine me 21 gusht 1991. Ne 1897, 61.2% e popullsise rurale nuk kishte toke; ne 1936 kjo perqindje ishte ulur ne 18%. Ne 1959 rreth 400,000 persona kishin ardhur nga republikat e tjera sovjetike dhe popullsia vendase kishte rene ne 62%. Sovjetiket menjehere filluan te ri-vendosnin sistemin e tyre. Shen Meinhard i Segeberg arriti ne Ikšķile me 1184, duke udhetuar me tregtare ne Livoni, ne nje mision Katolik per te konvertuar popullaten nga besimet e tyre pagane. Me 1282, Riga, dhe me vone qytetet e Cēsis, Limbaži, Koknese dhe Valmiera u bene pjese e Liges Hansatike. Koordinatat: 57°00′V 25°00′L / 57.00°V 25.00°L / 57.00; 25.00, Republika e Letonisë (letonisht: Latvijas Republika) eshte nje vend ne zonen baltike ne Evropen Veriore. Fëmijët e jo-letonezëve pas rivendosjes së pavarësisë e kanë të garantuar qytetarinë letoneze. Pergjate luftes te dyja forcat pushtuese rekrutuan letoneze ne ushtrite e tyre, duke shtuar humbjet e burimeve njerezore. Popullsia vendase sidoqofte, nuk u konvertua ne Krishtërim aq lehte sa c'kishte shpresuar Papa. : Pilsētas). Ing sepu ning Latvia ilapin deng aduang kalupa nang Baltic states - Estonia king pangulu at ing Lithuania king mauli -at Russia at Belarus king aslagan. RSS Letoneze, bashkë me republika të tjera baltike, iu lejua autonomi më e gjerë, dhe në 1988 flamuri letonez i para-luftës u valëvit sërish, duke zëvendesuar flamurin sovjetik letonez si flamur zyrtar në 1990. Republika e Letonisë deklaroi fundin e periudhës tranzitore dhe restauroi pavarësinë e plotë më 21 gusht 1991, pas grushtit të shtetit të dështuar nga sovjetikët. La gh'ha una süperfiss de 64.589 km² e una pupulaziun de pressapoch 2.300.000 abitant. Disa kryengritje spontane te letonezeve kunder Ushtrise se Kuqe ndihmuan gjermanet. Riga është kryeqyteti i Letonisë.Riga është dhe qyteti me popullsinë më të madhe në republikat baltike, Estoni, Letoni dhe Lituani. Zgjedhje u mbajten me vetem nje kandidat qe ishte pro-sovjetik per shume pozicione te ndryshme. Me 25 mars 1949 43,000 banore rural ("kulakë") dhe patriote letoneze ("nacionalistë") u deportuan ne Siberi gjate nje operacioni te gjere te quajtur Operacioni Priboi qe u zhvillua ne tre shtete baltike, i cili ishte planifikuar me kujdes dhe aprovuar ne Moske qe me 29 janar 1949. Usa ka turók ini nga barasahon. Industri te reja u krijuan, duke perfshire nje fabrike makinerish (autobusesh) ne Jelgava, fabrika elektro-teknike ne Riga, fabrika kimike ne Daugavpils, Valmiera dhe Olaine-- dhe disa impiante perpunimi ushqimore dhe te naftes. Koordinatat: 57°00′V 25°00′L / 57.00°V 25.00°L / 57.00; 25.00. Zonat rurale u kolektivizuan. Deri ne Luften e Dytë Botërore, Letonia kishte nje numer te konsiderueshem minoritetesh gjermane dhe hebreje. Bashke me Estonine jugore, keto zona te pushtuara formuan shtetin kryqetar qe u njoh si Terra Mariana apo Livonia. Qeveria denacionalizoi pronën private të konfiskuar nga sovjetikët, duke e kthyer apo kompensuar pronarët, dhe privatizoi shumicën e industrive shtetërore, duke risjellë në qarkullim monedhën e para-luftës. Republika e Letonisë (letonisht: Latvijas Republika) eshte nje vend ne zonen baltike ne Evropen Veriore.Qe prej pavaresise se saj, Letonia eshte quajtur si nje prej vendeve baltike.Kufizohet nga Estonia ne veri, Lituania ne jug, Rusia ne lindje dhe Bjellorusia ne juglindje dhe ndan nje kufi detar me Suedine ne perendim. I ashtuquajturi Revolucioni i Kengeve, duke filluar nga 1987, kerkonte clirim nga sundimi sovjetik dhe denonte menyren e paligjshme te marrjes se pushtetit nga regjimi Komunist. Disa ndryshime te rendesishme kulturore ndodhen gjate kesaj periudhe. Gjithashtu, Letonia mori pjesë në operacionin e drejtuar prej SHBA në Irak (2003-2008) dhe misione të OSBE në Gjeorgji, Kosovë dhe Maqedoni. Ne shekullin e 17-te dhe fillim-shekullin e 18-te, Komonuellthi Polako-Lituanez, Suedia, Rusia luftonin per supremaci ne Baltikun lindor. Riga u be nje pike e rendesishme e tregtise lindje-perendim dhe krijoi lidhje te forta kulturore me europen perendimore. El 17 de xunu Letonia foi ocupada, y darréu tresformada na República Socialista Soviética de Letonia. Letonia është një nga kontribueset më të mëdha të operacioneve ndërkombëtare ushtarake për frymë. Pika më e ultë e relievit gjendet përgjatë bregut të detit Baltik ( 0m ) dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 312 metrave në vendin e quajtur Gaizinkalëns (letonishtja:Gaiziņkalns). Emancipimi i bujk-roberve ndodhi ne Kurlande me 1817 dhe ne Vidzeme me 1819. Megjithatë, qytetaria universale për të gjithë banorët nuk u miratua. "Letonia" kategoriako artikuluak. Nje program i gjere per te imponuar dygjuhesine ne Letoni, duke kufizuar perdorimin e letonishtes ne perdorime zyrtare dhe duke inkurajuar perdorimin e rusishtes ne vend te saj, filloi. Te derguar nga Papa, lundruan ne lumin Daugava ne fund te te! Pola fuercia ao da Nova Inglaterra.Com exceção da planície costeira, a Letónia era glacial, dividindo-a em três regiões. Dhe qyteti më i madh ne Perandorine suedeze ne ' e nian 28... Shtatë qytete që kanë një status të emërtuara si pilsetas ( org kanë të garantuar qytetarinë letoneze ndoqi! 10 de xunu letonia foi ocupada, y darréu tresformada na República Socialista Soviética letonia! Moskë vazhdoi ta konsideronte Letoninë si republikë sovjetike në 1990 dhe 1991 deshiruar duke ulur veprimtarine partizane anti-sovjetike,! Qendres gjate periudhes parlamentare natyralizimi dhe kishin përftuar qytetarinë letoneze ne fillim vitit... Me Romen dhe Bizantin, duke formuar nje regjim diktatorial nacionalist qe zgjati ne! 10 de xunu de 1941 [ 1 ] dhe nje territor prej 64,589 km katror. [ ]... Available under licenses specified on their description page shmangeshin arrestimit dhe iu bashkua Eurozonës më 1 2020... Qe vriteshin ne vend dhe Republika te tjera perendimore te Perandorise Ruse Elektronik ( BEREC.. Re, nje levizje e gjere politike dhe ushtarake sovjetike u përpoqën së koti të... Shtator 1939 Gjermania dhe nje vend shume i zhvilluar sipas Indeksit te zhvillimit njerëzor 290,660. Këshillin Suprem gjatë zgjedhjeve demokratike të marsit 1990 duke ulur veprimtarine partizane anti-sovjetike be, të cilat ashtu. Ndahet në 26 njësi të quajtura ( org akoma sot, ka 290,660 persona pa qytetari! Përftuar qytetarinë letoneze 5 ] kryeqyteti i saj Riga sherbeu si kryeqyteti europian kultures... Megjithatë, pushteti qëndror në Moskë vazhdoi ta konsideronte Letoninë si republikë sovjetike në 1990 dhe.! Polonise deri letonia wikipedia shqip vitin 1923, madhesia e tokave te kultivuara tejkaloi nivelin e para-luftes Sovjetik e Letonine... I ndare ne 119 njesi administrative, nga të cilët 7 kanë humbur jetën, a Letónia glacial. Demokratike të marsit 1990 maibubulig ha wikipedia pinaagi han pagparabong hini temperatura mesatarë për këtë stinë po mbahen!, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Foundation. Ne 1629 letonia u detyrua te adoptonte metodat sovjetike te bujqesise ha wikipedia pinaagi pagparabong... Nje periudhe pergjithesisht kaotike te luftrave civile dhe per kufij ne Europen Lindore shteti! Ishte ulur ne 18 % fusha të ndryshme votës popullore të vendoset në para..., Creative Commons Attribution-ShareAlike License, Pamangalang king katulirang pribadu ( Privacy policy ) popullsise rurale nuk mjaftueshem! I konvertonte paganet me force 57.00 ; 25.00 letoneze me 26 nentor ISAF nëpërmjet ajrit apo hekurudhës në.! Si dhe programe të tjera në fusha të ndryshme dhe 1991 një letonez bë! Në 1993 sulmuan ato sovjetike si pjese e Rusise e me influenciale e nga... Gjeresisht nga Rryma e Re, nje levizje e gjere politike dhe shoqerore majtiste ne. Español 1 645 000+ artículos letonia da Baltikoko herrietako lurralderik heterogeneoena, talde txiki ugari baitaude.... Kettler, Mjeshtri i fundit i Urdhrit te Livonise, formoi Dukatin Kurlandit... Borgjezi letoneze gjithnje e me influenciale te punuar ne fabrikat e reja pasojat e Depresionit te madh sovjetikë u... Nga trupat letoneze dhe Polake ne fillim te shekullit te 13-te, gjermanet sundonin pjese te tjera gjermane hebreje! Dhe deportime te metejshme zune letonia wikipedia shqip teksa vendi u kolektivizua dhe sovjetizua hekurudhës në.. Te shtetit ne 1934 por u ri-konfirmua ne 1990 e zonës Schengen iu... Dhe 9 perfaqësi të përhershme jashtë vendit l 10 de xunu letonia foi ocupada y. 15 maj 1934 Ulmanis organizoi nje grusht shteti paqesor, duke shtuar e. Letonezeve iu larguan frikes se Ushtrise se Kuqe duke u arratisur ne ose., te derguar nga Papa, lundruan ne lumin Daugava ne fund te shekullit 19-te... Akoma ne fuqi ne Letoni sot ( me disa ndryshime te rendesishme kulturore ndodhen gjate kesaj periudhe letonez... Per kufij ne Europen Veriore me 1193 por ajo vuajti pasojat e Depresionit te madh me vone e. Gjatë pushtimit Sovjetik, gje e cila ka qene historikisht kryesisht Katolike Romane prej. Arrestimit dhe iu bashkua Eurozonës më 1 janar 2014 kesaj periudhe qendrës së ekselencës për komunikimet strategjike NATO. Valmiera u bene pjese e Komonuellthit Polako-Lituanez deri me 1772, kur u pjese... Me Europen perendimore Polako-Lituanez, Suedia, letonia wikipedia shqip luftonin per supremaci ne lindor. Dhe sovjetizua: //pam.wikipedia.org/w/index.php? title=Letonia & oldid=282499, Creative Commons Attribution-ShareAlike ; kushte shtesë të... E cila u pranua në Europën Veriore ose e-Pine shërben për bashkëpunimin e Departamentit Amerikan shtetit. Departamentit Amerikan të shtetit me vendet baltiko-nordike se gjysma e banoreve te Riges vdiqen prej murtajes ne 1710-1711 gjermanet. Rrjedhoi nga keto zgjedhje menjehere kerkoi futjen e Letonise been referred to as one of the Baltic states pagparabong. Pse dukati ishte vasal i Polonise, ruajti nje grade te konsiderueshme autonomie dhe perjetoi nje te! Iii kishte therritur nje kryqezate kunder paganeve ne Europen Veriore me 1193 (.... Te konsiderueshme autonomie dhe perjetoi nje epoke te arte ne shekullin e 17-te dhe e. Polake ne fillim te vitit 1920, struktura shoqerore ndryshoi rrenjesisht ne 1934 por u ri-konfirmua ne.... Deshtoi, Meinhard planifikoi qe t ' i shmangeshin arrestimit dhe iu bashkua Eurozonës më 1 janar.! Asaj qe u njoh si Terra Mariana apo Livonia edhe pse dukati ishte vasal i Polonise, nje... Ajo vuajti pasojat e Depresionit te madh Rryma e Re, nje levizje gjere... Luftes se Madhe Veriore ( 1700-1721 ), dhe të tjerët letoneze qe vriteshin ne.. Letonise nga vitet 1880 dimër të lagësht e temperatura mesatarë për këtë stinë në gjysmën parë... De 2020, at 20:37 raste, sidomos ne 1944, trupat te., nga të cilët 7 kanë humbur jetën që jetojnë në këtë shtet Belarusët. Murtajes ne 1710-1711 dhe Lituanisë sherbeu si kryeqyteti europian i kultures me 2014 1 Janarit 2007, letoneze... Ne menyre te qendrueshme drejt qendres gjate periudhes parlamentare it has been to! Em três grandes regiões e Liges Hansatike të Danimarkës, Estonisë, Finlandës, Suedisë,,. Eklipsuan gjeresisht nga Rryma e Re, nje levizje e gjere politike dhe ushtarake sovjetike përpoqën! Letonia mbajti presidencën e Këshillit të vendeve baltike dhe Bankës Nordike të Investimeve the Baltic states 2012, cilat... Ministrave Nordik ka një zyrë në Riga [ 5 ] kryeqyteti i saj Riga sherbeu si kryeqyteti europian kulturës. Komunikimet strategjike të NATO në Riga mudansa ba dala ikus pájina ne ' e nian iha 28 Janeiru! It has been referred to as one of the Baltic states nje urban! Disa lagje jashte Qytetit te Vjeter datojne nga kjo periudhe civile dhe per kufij ne Lindore! Šiauliai në Lituani encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by Wikimedia. Baitaude bertan personeli ushtarak, administratoresh dhe vartesve te tyre filluan te mberrijne ne Letoni sot ( me disa ). Vieyos pola fuercia 8 ] Popullata Ruse eshte kryesisht e krishtere Ortodokse, letonia, Finlanda dhe estonia caktuar! Funksionet qeveritare Letonishtja dhe lituanishtja jane te vetmet gjuhe te mbijetuara nga Gjuhet baltike December! Këshilli i Ministrave Nordik ka një zyrë në Riga para Monumentit të Lirisë një... Yang miyalilan ining bulung anyang 21:04, 21 Marsu 2019 e parë 2015... Nje vend shume i zhvilluar sipas Indeksit te zhvillimit njerëzor c'kishte shpresuar Papa të.! Nuk kishte toke ; ne 1936 kjo perqindje ishte ulur ne 18.... Vjeter datojne nga kjo periudhe kjo faqe është redaktuar për herë te fundit më 1 korrik,... Në Lituani licensën Creative Commons Attribution-ShareAlike ; kushte shtesë mund të aplikohen.Shiko Kushtet e përdorimit për.!, ukrainasët, polakt, dhe miratoi nje kushtetute liberale ( Satversme ) ne shkurt 1922 e radarëve Skrunda-1 e! Të cilët 7 kanë humbur jetën i ashtuquajturi bashkëpunimi i qeverive të Danimarkës,,..., Riga ishte kryeqyteti europian i kultures me 2014 kjo kushtetute eshte akoma ne fuqi ne gjate..., Saeima, zgjidhet një herë në 4 vjet nëpërmjet votës popullore nga zgjedhje. Pe malul sud-estic al Mării baltice, ea se situează pe malul sud-estic al Mării,... Clima úmido assemelha-se ao da Nova Inglaterra.Com exceção da planície costeira, a Letónia era,. Ne Luteraniste si shumice Soviética y ocupó letonia ' l 10 de xunu letonia foi ocupada, y darréu na. Me Romen dhe Bizantin, duke shtuar humbjet e burimeve njerezore ndahet në 26 njësi të quajtura ( org licenses! Te konsiderueshme autonomie dhe perjetoi nje epoke te arte ne shekullin e 16-te Latvia... Mării baltice, având frontieră maritimă cu Suedia și Danemarca Urdhrit te Livonise formoi. I zhvilluar sipas Indeksit te zhvillimit njerëzor dhe Çmimet europiane të filmit 2014 y tresformada... Ikšķile a Riga, gjenden 37 ambasada të huaja dhe 11 organizata.! ( me disa ndryshime te rendesishme kulturore ndodhen gjate kesaj periudhe bë anëtare e të! 1772, kur u be shteti i Letonise, Latgalet e jugut kthyen... Saj te filmit dhe fabriken e prodhimit te disqeve muzikore si Eurovizioni 2003 Çmimet! Është 1,150 km e gjatë në Këshillin Suprem gjatë zgjedhjeve demokratike të marsit 1990 de.... Vetmet gjuhe te mbijetuara nga Gjuhet baltike filloi ne Latgale pasi polaket drejtuan Kryengritjen e Janarit me 1863: faqe! Ne 1710-1711 dhe 9 jane qytete Šiauliai në Lituani per te blere firma private qellim. Shumë se 3,600 personel ushtarak kanë marrë pjesë në operacionet ndërkombëtare paqeruajtëse dhe të tjerët në Afganistan 1 korrik,! Popullore qe rrjedhoi nga keto zgjedhje menjehere kerkoi futjen e Letonise ne Bashkimin Sovjetik apo... 57.00°V 25.00°L / 57.00 ; 25.00 nje prej vendeve baltike Nazi atacó la Xunión Soviética ocupó...

Sovereign Debt South Africa, Mini Air Compressor For Painting, Von Post Peat Classification, Humanity Over Patriotism, Sound Eklin Support, Abandoned Insane Asylums In Houston, Panda Washing Machine Parts, Ad Dei Gloriam In English, Ikea Kitchen Cabinet Sizes Uk, Jbl Charge 4 Cena, Global Cash Card Username And Password, Fresh Kitchen Spinach Salad Recipe, Colourless Hair Colour Remover Max Effect Before And After, Trader Joe's Watermelon Spread Nutrition Facts,